 Pligtsejren over Humlebæk lød på 2-0, men vi kom først i gang efter pausen. De første 45 minutter startede ellers lovende med nogle gule muligheder indenfor det første kvarter. Vi fik dog ikke bolden over stregen, og hjemmeholdet Humlebæk kom først til deres farligste forsøg kort før den halve time. Jess var dog på sin plads, men vi stod over for et hold, der spillede deres chance for redningen i SS.
6 min. før pausen fik Lehn afsluttet i en god position, men desværre stod målmanden i vejen.
Pausesnakken sammen med et par udskiftninger kort ind i 2. halvleg hjalp, og da det første kvarter var rundet kom vi på 1-0.
Indskiftede Christian O. udnyttede en bold fra Jan til at bringe os på 1-0. Optakten var et frispark fra Svendsen, O. stod fri efter Jans tæmning og kunne fladt score sit 4. sæsonmål.
Resten af kampen styrede vi fuldstændigt, spillede os godt ud af de få vanskeligheder HB kunne diske op med, og fik da også scoret til 2-0. Det var i det 83. minut. Digger fandt med en godt set stikning et hul i deres fremskudte forsvar, Jan vandt tacklingen med den fremstormende målmand, og kunne løbe bolden ind i det gabende tomme mål. Målet blev til på stor vilje, og trods ok modstand især før pausen, var sejren vel egentlig meget fortjent.
2-0-sejren var i hus, og nullet blev holdt for 3. gang i træk efter 4-0 og 3-0 i de foregående kampe.
Hele 7 spillere delte stemmerne, og Sylle fik med 6 stemmer fidusen. Runner up’s blev Mark og Digger med hver 4.
Andenpladsen er stadigvæk vores, nu med 7 og 8 point ned til forfølgerne, og meget kan afgøres på lørdag når Ølstykke kommer til Skovvang.
Én ting er sikkert. Vi glæder os allerede :o) FBAD+5 dit Instagram-billede eller dit tweet pBAD+5 hjemmesiden ved at bruge #afklive |