 Søndag gæstede AFK´s bedste mandskab Frederiksberg klubben FA 2000 fra toppen af Københavnsserien. Kampen endte nok en gang uafgjort for AFK – dog var der denne gang tale om en særdeles målrig af slagsen bl.a. takket været to til tider gavmilde forsvar.
FA 2000 kom bedst fra start og kunne allerede efter 5 min. bringe sig foran og i det hele taget hang vi lidt efter i starten af kampen. Som halvlegen skred frem kom vi dog bedre med og belønningen kom 5 min før pausen hvor Maddi med sit første senior mål kunne få flugte udligningen i kassen fra tæt hold. I halvlegens sidste minut lykkedes det endda Maddi at blive dobbelt målscorer og vi kunne således gå til pause foran 2-1.
Pausen blev brugt på en dobbelt udskiftning – ud gik Maddi og Mulle og ind kom Wrona og tilbagevendte Casper. 2. halvleg startede dog ligeså dårligt som første og efter bare 7 min kunne FA 2000 udligne med et skud fra en spids vinkel efter en række dårlige AFK aktioner. Stille og roligt kom vi dog bedre med igen og midt i halvlegen kunne T bringe os foran 3-2 efter fint forarbejde fra Wrona. FA 2000 fik dog noget uforståeligt lov til at udligne til slutresultatet 3-3 med 10 minutter igen, i en situation hvor vi igen ikke var opmærksomme nok.
Alt i alt en fin træningskamp og trods alt nok et fair nok resultat, da der var chancer til flere mål i begge ender. 2. halvleg gav debut til U19 spilleren Sebastian Balle, som med et kvarter igen kom ind i forsvaret.
Næste træningskamp er lørdag d. 17. marts på udebanen mod GVI.
FA 2000 – Allerød FK 3-3 (1-2)
05. 1-0 FA 2000
40. 1-1 Maddi (Skov)
42. 1-2 Maddi (Parker)
52. 2-2 FA 2000
68. 2-3 Nikolaj T (Wrona)
81. 3-3 FA 2000 FBAD+5 dit Instagram-billede eller dit tweet pBAD+5 hjemmesiden ved at bruge #afklive |
d. 12-03-2012 10:26:28