Sejr på 3-0 over topholdet !Lørdag eftermiddag klokken 15 blev vores 11 udvalgte sendt på banen mod topholdet fra Roskilde KFUM, en kamp der blev spillet på kunstgræsset på Møllemosen, og der var i den grad revanche til gode efter 2-4-nederlaget fra efteråret.
Joller, Ysbæk og Christian satte sig til rette på udskiftningsbænken, mens Lasse og Mads var på 2. holdet der spillede lige efter.
Kampen sluttede med en sejr på hele 3-0 til AFK, målscorere var Mulle, Simon og Jonathan i nævnte rækkefølge og kampen var nok mere spændende end resultatet antyder, men skarpheden var med os, og sejren var herlig.
Man of the Match blev Martin Birkjær, både Casper og Mark spillede begge en særdeles outstanding kamp - og de 3 point lunede i blæsten over Møllemosen.
Begge hold havde tabt med et enkelt mål i forårspremieren, og vi var vel i den grad undertippede mod topholdet, der gik ubesejret gennem efteråret. Vi havde revanche til gode efter vi tabte 2-4, og den revanche gik vi efter fra kampens start. Parker var tilbage på midten og indledningen af matchen blev meget lige, måske med roskilde som det mest boldbesiddende hold, men uden farlige forsøg mod Birkjær. Vi afværgrede dygtigt flere hjørnespark og var tæt på i den rigtige ende, men skuddet rammer Mulle og Roskilde kunne ånde lettet op. Det kunne de ikke få minutter senere. Morten sparkede bolden ind i feltet, Mulle headede godt ude ved stolpen, og målmanden måtte se bolden gå ind til 1-0.
Lige før den halve time får vi for alvor gang i spillet. Simon nød godt af Jonathans forarbejde, og vi var lige ved. Ligesom en godt spillende Mark var tæt på inden pausen, mens Birkjær tog sig fornemt af et fladt skud mod slutningen af en livlig 1. halvleg.
Starten af 2. halvleg blev også særdeles livlig, Inden vi havde spillet 5 minutter var stillingen ændret til 3-0 ved først Simon og siden Jonathan med assist fra indskiftede Joller.
Kort efter kombinerede vi igennem Roskildes forsvar, men denne gang nåede målmanden ud inden Joller kunne krone en flot halvleg med en scoring.
Vi fik ikke scoret mere i kampen trods et par ihærdige forsøg, Roskilde viste igen deres store evner ved de dygtige midtbanefolk, men vi holdt nullet og kunne glæde os over de 3 gode point mod rækkens tophold.
Imponerende indsats hele vejen rundt, det var en fornøjelse at være vidne til, og vi ved at denne indstilling skal frem til hver eneste kamp - forhåbentlig også i Fredensborg i næste runde.
- Finn A